project featured2Několik zajímavých tipů jak se pozná celiakie vlastními silami. Příznaky celiakie u dospělých. Celiakie je civilizační choroba, která je dědičná není radno ji podceňovat nejen u sebe, ale i u dětí. Příznaky celiakie u dětí. Celiakie - též známá jako glutenová enteropatie, je chronické onemocnění sliznice tenkého střeva, které je způsobeno přecitlivělostí na lepek. Mezi lidmi je tato nemoc známá především pod slovním spojením "nesnášenlivost lepku" a bývá často mylně zaměňována s alergií na lepek. 

Celiakie je celoživotní onemocnění, na které není v dnešní době lék ani forma vyléčení, proto se tato nemoc stává nevyléčitelnou. Při dodržování bezlepkové diety, při které se nemocný snaží eliminovat konzumaci potravin obsahujících lepek, mohou zcela vymizet příznaky této choroby.

Příznaky celiakie

Nejtypičtějšími příznaky tohoto onemocnění je průjem, plynatost, pokles hmotnosti, křeče a únava. Mezi další příznaky, které mohou celiakii provázet jsou lámavé vlasy a nehty, vyrážka, bledost, dušnost, krvácení, bolesti kostí, svalová slabost, otoky i žlutá kůže.
Celiakie se může objevit v jakémkoli věku - v dětství i v dospělosti, nerozhoduje ani pohlaví nemocného.

Projevy této nemoci jsou různé

Celiakie u dětí

Celiakie u dětí se objeví po prvním podání stravy obsahující lepek - krupičková kaše, piškoty a polévky zahuštěné moukou, dítě začne trpět průjmem, ztratí chuť k jídlu, bude trpět bolestmi břicha, začnou hubnout a budou mrzuté.

Příznaky celiakie u dospělých

U starších dětí a dospělých může celiakie propuknout po zátěži - vážnější nemoci či těhotenství. Kromě základních příznaků se může objevit krvácení, deprese, zvýšená kazivost zubů, svalová slabost či celková únava.

Jak zjistit, že jde o celiakii? Celiakie test

Onemocnění si rozhodně nemůžete diagnostikovat sami, nebo si aktivně nasadit bezlepkovou dietu, díky které ve velmi krátké době vymizí příznaky. Celiakii vám může diagnostikovat váš lékař, před tím ale budete muset absolvovat vícestupňové vyšetření. To zahrnuje vyšetření protilátek, endoskopické vyšetření a odběr malého kousku tkáně pro mikroskopické vyšetření.

Příznaky celiakie u dospělých Celiakie u dětí